top of page

Treningi MTB we Wrocławiu - popraw swojego skilla

Michał Putz - SkillSchool

9 kwi 2023

Tydzień na pełnej


Trenerska kuchnia

Jak to wszystko wygląda od środka...


Przede wszystkim najważniejszym aspektem treningowym jest podzielenie osób na grupy zaawansowania. Ciężko aby ktoś kto dopiero zaczyna, był postawiony obok osoby, która zjadła nie raz zęby na piaszczystym podłożu Kilimandżaro. Takie porównanie zniechęca często już na starcie. Ciężko wtedy wyjść na szczyt swoich możliwości.Dzielimy więc wszystkich na 3 grupy:

1. Grupa podstawowa:

Założenia treningu dla początkujących to poznanie podstaw układu ciała na rowerze MTB, używania hamulców i balansu pomiędzy rowerem, a jeźdźcem. Główny nacisk kierunkujemy na ćwiczenia, które w prosty i logiczny sposób wpłyną na nabyte już nawyki jazdy. Pozwola to ugruntować te dobre i wykorzenić te złe. W związku z tym, że nasze ciało to naczynia połączone, to takie zmiany często nie przychodzą szybko. Mózg wraca do swojej strefy komfortu kiedy tylko może, co wiąże się z pracą u podstaw i ćwiczeniami, które zmuszą ciało do wymuszonych ruchów obronnych (tak, te głupie jazdy bez trzymanki mają swoje psychologiczne podłoże). Dajemy też zadania domowe aby wypracować dobrą pamięć mieśniową.

Kolejnym krokiem jest ugruntowanie zdobytej wiedzy. Najlepiej w warunkach powtarzalnych - jak proste trasy typu single track, skakanie w kółko jednej hopki lub jeżdżenia jednego zakrętu. Najczęściej realizujemy je na obozach wyjazdowych lub szkoleniach jednodniowych, tak aby ukierunkować całe dzienne skupienie na rower. Z tak zdobytą więdzą i umiejętnościami można przejść do kolejnej grupy treningowej2. Grupa średnio-zaawansowana

To tutaj odbywa sie najwięcej pracy psychologicznej. Osoby znające już podstawy mają najwięcej obaw i blokad. Strach przed upadkiem dotyczy każdego z nas. Chcemy adrenaliny ale nie chcemy bólu i cierpienia. Jest kilka dróg do ugruntowania większej pewności siebie. W zależności od charakteru i stopnia blokady (może to być strach po wypadku, może to być oddolna obawa przed oceną osób trzecich, lub zwykły paraliż adrenaliny), podejście szkoleniowe jest inne. Praca polega często na technice powolnego zanużania się w jeziorze. Jeśli uczyłeś się kiedyś pływać i miałeś strach przed głęboką wodą, to przypomnij sobie jak udało Ci sie z nim wygrać. Szkolenie w tej grupie często przynosi szybkie efekty w postaci niebywałego progresu. Okazuje się bowiem, że strach jest wyznacznikiem naszego skilla.

3. Grupa zaawansowana

Cała magia dzieje się tutaj. Osoby w tej grupie to często ugruntowani psychicznie i fizycznie zawodnicy, którzy mają swoje cele i wiedzą gdzie są ich słabe strony.

Największy nacisk kładziemy tu na rozwój swoich słabości i zahamowań. Bardzo często jest to już praca indywidualna, zazębiająca się w wielu dziedzinach życia, takich jak: żywienie, poziom siły, wytrzymałości i sprawności.


4. Indywidualiści

Najszybszy progress i najwięcej jakości przynosi praca indywidualna. Jako trener mogę się skupić bezpośrednio na osobie, jej zahamowaniach i rozwoju umiejętności. Jest to najprzyjemniejsza praca, bo często w widoczny i szybki sposób poprawia technikę jazdy. Często już po pierwszych zajęciach widać spore różnice, zwiększoną pewność siebie i poprawę układu ciała. W tej grupie podejście jest bardzo indywidualne. Rozpoczyna się od analizy obecnego poziomu, po którym daje Wam pełną informację zwrotną o Waszym stylu, technice i widocznych miejscach do poprawy.
Podsumowując:

Poprawa umiejętności jazdy na rowerze jest bardzo indywidualną sprawą. Każdy ma swoją wewnętrzną potrzebę na to aby jeździć lepiej, szybciej lub dalej. Rolą trenera jest dopasowanie się do waszych potrzeb i wyznaczenie drogi do zmiany. Używamy do tego pełnej gamy narzędzi, jak specjalnie wybudowane skocznie, rampy, czy place treningowe. Całość filmujemy i omawiamy z uczestnikami, aby uzmysłowić Wam jak zachowujecie się na rowerze. Pomoc w formacie oceny osoby trzeciej i walka z Waszymi zahamowaniami daje nam niesamowitą frajdę, a Wam szybki i bezpieczny rozwój umięjętności. Ten rozwój jest jak podróż małą łódką wepchniętą na rzekę pełną zakrętów, wodospadów i rwącego nurtu. Do Ciebie należy odpowiedź na pytanie: Czy chcesz być na tej łódce sam?
Relacje z treningów, szkoleń i obozów dostępne zawsze na naszym Instagramie:
bottom of page